Oplev julehygge og kreativt samvær i Nørager den kommende uge

Foto: Kultunaut.
dato

Den kommende uge i Nørager byder på både kreative og musikalske oplevelser for alle aldre. Fra hyggelig strikkeklub til en magisk aften med musik og fortælling i Brorstrup Kirke. Kom og vær med!

I Nørager i næste uge kan du både deltage i kreativt samvær med strikkeklubben i Sognets Hus eller opleve en stemningsfyldt musikfortælling i Brorstrup Kirke. Her kan du læse mere om, hvad du kan opleve og hvordan du kan deltage.

Hyggeligt samvær i strikkeklubben

Torsdag eftermiddag inviterer strikkeklubben alle interesserede til en hyggestund med kaffe, strik og godt selskab i Sognets Hus. Klubben samler deres strikkerier og donerer dem til velgørende formål, og der er plads til både erfarne strikkere og dem, der blot ønsker hyggeligt samvær.

Tidspunkt: torsdag 18. december 2025, kl. 15:00-16:30
Sted: Sognets Hus, Jyllandsgade 29, Haverslev, 9610 Nørager
Entré: Ikke oplyst

En magisk aften i Brorstrup Kirke

Torsdag aften kan du opleve Selma Lagerlöfs "Legenden om juleroserne" i Brorstrup Kirke gennem en kombination af fortælling, musik og sang. Organist Dan Selchau og fortæller Søren Kjærgaard præsenterer den klassiske legende med fløjtespil, klaver og solosang, krydret med fællessang for publikum. En unik oplevelse der passer både til børn og voksne.

Tidspunkt: torsdag 18. december 2025, kl. 19:30
Sted: Brorstrup Kirke, Brorstrupvej 12, 9610 Nørager
Entré: Ikke oplyst



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut